Colin Addison



Full Name : Colin Addison
Date Of Birth : 18th May 1940
Place Of Birth : Taunton, Somerset, England
Height : 5ft 11″ (1.80m)
Position : Forward
Total Transfer Fees : £100,000


York City
Games : 87
Goals : 32
Debut : ?
Last Game : ?

Nottingham Forest
Games : 160
Goals : 62
Debut : ?
Last Game : ?

Arsenal
Games : 32
Goals : 10
Debut : 17th September 1966 – Arsenal 1-1 Blackpool (Division 1)
Last Game : 4th November 1967 – Leeds United 3-1 Arsenal (Division 1)

Sheffield Utd
Games : 93
Goals : 22
Debut : ?
Last Game : ?

Hereford Utd
Games : 44
Goals : 6
Debut : ?
Last Game : ?

1957 : Signed for York City
January 1961 : Sold to Nottingham Forest (£12,000)
September 1966 : Sold to Arsenal (£45,000)
December 1967 : Sold to Sheffield Utd (£40,000)
October 1971 : Sold to Hereford Utd (£3,000)
Novermber 1973 : Retired


October 1971 : Hired as Hereford Utd Player/Manager (P109 W43 D33 L33)
1974 : Left as Hereford Utd Manager
1975 : Hired as Durban City (South Africa) Manager
? : Left as Durban City (South Africa) Manager
December 1975 : Hired as Notts County Assistant Manager
? : Left as Notts County Assistant Manager
1977 : Hired as Newport County (Wales) Manager
? : Left as Newport County (Wales) Manager
1979 : Hired as West Bromwich Albion Assistant Manager
? : Left as West Bromwich Albion Assistant Manager
July 1979 : Hired as Derby County Manager (P111 W33 D31 L47)
January 1982 : Left as Derby County Manager
February 1982 : Hired as Newport County (Wales) Manager
May 1985 : Left as Newport County (Wales) Manager
1985 : Hired as Al-Ahli (Qatar) Manager
1986 : Left as Al-Ahli (Qatar) Manager
1986 : Hired as Celta Vigo (Spain) Manager (P44 W23 D8 L13 F71 A41)
August 1987 : Left as Celta Vigo (Spain) Manager
1987 : Hired as West Bromwich Albion Assistant Manager
October 1988 : Left as West Bromwich Albion Assistant Manager
October 1988 : Hired as Atletico Madrid (Spain) Assistant Manager
December 1988 : Left as Atletico Madrid (Spain) Assistant Manager
December 1988 : Hired as Atletico Madrid (Spain) Manager
? : Left as Atletico Madrid (Spain) Manager
March 1990 : Hired as Cadiz (Spain) Manager
June 1990 : Left as Cadiz (Spain) Manager
July 1990 : Hired as Hereford Utd Manager (P50 W14 D15 L21)
May 1991 : Left as Hereford Utd Manager
1992 : Hired as Al Arabi (Kuwait) Manager
? : Left as Al Arabi (Kuwait) Manager
July 1993 : Hired as Cadiz (Spain) Manager
October 1993 : Left as Cadiz (Spain) Manager
1995 : Hired as Badajoz (Spain) Manager
? : Left as Badajoz (Spain) Manager
1996 : Hired as Merthyr Tydfil (Wales) Manager
? : Left as Merthyr Tydfil (Wales) Manager
February 1999 : Hired as Scarborough Manager (P80 W35 D21 L24)
October 2000 : Left as Scarborough Manager
October 2000 : Hired as Yeovil Town Manager
? : Left as Yeovil Town Manager
September 2001 : Hired as Swansea City (Wales) Manager (P35 W11 D8 L16)
March 2002 : Left as Swansea City (Wales) Manager
2002 : Hired as Forest Green Rovers Manager
? : Left as Forest Green Rovers Manager
February 2004 : Hired as Barry Town (Wales) Manager
June 2004 : Left as Barry Town (Wales) Manager


Pundit for BBC Wales
Sky Sports for Spanish football
ESPN commentator & pundit


1957/58
York City : 8 Games & 4 Goals
Division 3 North – 8 Games & 4 Goals

1958/59
York City : 25 Games & 10 Goals
Division 4 – 25 Games & 10 Goals

1959/60
York City : 31 Games & 4 Goals
Division 3 – 31 Games & 4 Goals

1960/61
York City : 23 Games & 14 Goals
Division 4 – 23 Games & 14 Goals

1960/61
Nottingham Forest : 14 Games & 7 Goals
Division 1 – 14 Games & 7 Goals

1961/62
Nottingham Forest : 18 Games & 6 Goals
Division 1 – 18 Games & 6 Goals

1962/63
Nottingham Forest : 35 Games & 16 Goals
Division 1 – 35 Games & 16 Goals

1963/64
Nottingham Forest : 26 Games & 10 Goals
Division 1 – 26 Games & 10 Goals

1964/65
Nottingham Forest : 36 Games & 14 Goals
Division 1 – 36 Games & 14 Goals

1965/66
Nottingham Forest : 28 Games & 9 Goals
Division 1 – 28 Games & 9 Goals

1966/67
Nottingham Forest : 3 Games & 0 Goals
Division 1 – 3 Games & 0 Goals

1966/67
Arsenal : 19 Games & 4 Goals
Division 1 – 17 Games & 4 Goals
FA Cup – 2 Games & 0 Goals

1967/68
Arsenal : 13 Games & 6 Goals
Division 1 – 11 Games & 5 Goals
League Cup – 2 Games & 1 Goal

1967/68
Sheffield Utd : 16 Games & 6 Goals
Division 1 – 16 Games & 6 Goals

1968/69
Sheffield Utd : 25 Games & 8 Goals
Division 2 – 25 Games & 8 Goals

1969/70
Sheffield Utd : 41 Games & 7 Goals
Division 2 – 41 Games & 7 Goals

1970/71
Sheffield Utd : 12 Games & 1 Goal
Division 2 – 12 Games & 1 Goal

1971/72
Hereford Utd : 21 Games & 5 Goals
Southern Premier League – 21 Games & 5 Goals

1972/73
Hereford Utd : 16 Games & 1 Goal
Division 4 – 16 Games & 1 Goal

1973/74
Hereford Utd : 7 Games & 0 Goals
Division 3 – 7 Games & 0 Goals


Management Career

Celta Vigo (Spain)
1986/87 : Segunda Division (Won Group A2 Promotion League)

Al Arabi (Kuwait)
1992/93 : Kuwaiti Premier League Champions


1st August 1985 – Hereford 0-1 Manchester Utd


Nottingham Forest

Arsenal

Sheffield Utd

Hereford Utd

Hereford Utd Manager

Derby County Manager

Al-Ahli (Qatar) Manager

Colin is on the left

Celta Vigo (Spain) Manager

Yeovil Town Manager

Recent Photos

I do not know who took these photos so if you want them back just let me know, also if any of these pictures are wrong blame google.